Final

Festival renuac 1ªedicion

Largos - Ducumentales - Cortos - Mejores actores

Mejores del 2021

Finalistas  1º edición Festival RENUAC

 

Shorts Ficción 

The legend of Oriol  Directed by Rubén Jiménez Sanz - Spain - Award Winner

The Inmortality of words Directed by Nei Loya - Spain - Mejor Guion Original

The Last Celebration Directed by Adrián Ramos - México - Mejor Dirección

The legend of Oriol  Directed by Rubén Jiménez Sanz - Spain - Mejor Montaje

The Inmortality of words Directed by Nei Loya - Spain - Mejor Maquillaje

The Inmortality of words Directed by Nei Loya - Spain - Mejor Diseño de Vestuario

Gilberto Cava  Directed by John Agudelo Suárez - Colombia - Mejor Fotografía

Gilberto Cava  Directed by John Agudelo Suárez - Colombia - Mejor Actor de Reparto

Fixed Directed by Diego Príncipe - Brasil - Mejor Actriz Protagónica

An exceptional day Directed by cédrick spinassou - France - Extraordinario Reparto

 

Shorts Animation 

Vals&Rumba Directed by Laura Delgado, Eduardo Rodriguez - Spain - Award Winner

Hello Mum Directed by Carlo Rasulo - Italy - Mejor Guión Original

Piccolino. An adventure in the city Directed by Giovanni Maccelli - Spain - Mejor Dirección

Death Dance Directed by Aarón Milla - Peru - Mejor Efectos Sonoros

Pandemiau Directed by Nasstia Velásquez Vidal - Chile - Mejor Efectos Visuales

 

Shorts Documentary 

Five Hearts Directed by Martin Parlato - United States - Award Winner

Two Rivers - Directed by Patrícia Moll, Fellipe Abreu - Brasil - Mejor Guión Original

Two Rivers - Directed by Patrícia Moll, Fellipe Abreu - Brasil - Mejor Montaje

Forgotten by the Moon Directed by Nora Caro - Mexico - Honorable Mention

 

Shorts LGTB 

Encounter directed by Ivan Lowenberg - México - Award Winner

Encounter directed by Ivan Lowenberg - México - Mejor Dirección

Encounter directed by Ivan Lowenberg - México - Extraordinario Reparto

Encounter directed by Ivan Lowenberg - México - Mejor Guión Original

The graffiti Directed by Aurélien Laplace - France - Mejor Fotografía

The Last Romantics of The World  Directed by Henrique Arruda - Brasil - Mejor Producción

 

Shorts Student  

Quoi qu'il arrive Directed by Mathilde COTILLON - France - Award Winner

Phantom Directed by GABI BANIA - Poland - Mejor Guión Original

Copper Train Directed by Agustina Preti - Argentina - Honorable Mention

 

Shorts Feminist 

Dana Directed by Lucía Forner Segarra - Spain - Award Winner

Ella Directed by Viviano Romero - Panama - Mejor Guión Original

La ultima y nos vamos Directed by Susy López Pérez - México - Mejor Dirección

Ella Directed by Viviano Romero - Panama - Mejor Actriz Protagónica

 

Trailer Peliculas y documentarios 

El grito de la marea Directed by Maggie Zacarias Mandujano - Perú - Award Winner

One Year Pandemic Directed by  Nuno Franco - Portugal - Mejor Fotografía

Diferencias Directed by Emmanuel Blanchard - Ecuador - Mejor Interpretación

Into the Mountain Directed by Lucas Ratton  - Brasil - Mejor Montaje

Just a Day - Directed by Sarah Namiyonga - Uganda - Honorable Mention

Programa de TV / Internet

Magical Directed by Roberta Cunha - Brasil - Award Winner

CHRYSALIS Directed by Brayan Steven Jiménez - Colombia - Mejor Guión Original

 

WEB SERIES 

GATO THE CAT - Directed by Paula de Abreu - Brasil  - Award Winner

Ruby/The Foot - Directed by Nick Michael - United States - Mejor Guión Original  

Ruby/The Foot - Directed by Nick Michael - United States - Mejor Actriz Protagónica

FOCUS Directed by Tomas Larrinaga - Argentina - Mejor Montaje

 

Videoclip 

Hey Men Directed by Jethro Massey - France - Award Winner

La Malagueña Directed by  Jaime Fidalgo  - México - Mejor Dirección

We Heal Directed by Jaime Fidalgo - México - Mejor Fotografía

Lao Ra -  Directed by Silvia Prietov - Colombia - Mejor Estética

 

Categoría Mejor actor Chileno

Sergio Beltrán - Corto Benditos Demonios - Director: Sergio Beltrán - Award Winner 

Alejandro Trapp - Corto Disociació - Director: Alvaro Berríos - 2º lugar

Alvaro Pruneda - Corto  Web Business - Director:  Alvaro Pruneda - 3º lugar

Francisco Silva - Corto Mandarin  - Director:  Gabriel Bucher - 4º lugar

 

Categoría Mejor actriz  Chilena

Costanza Saat - Corto CONISTANZA  - Director: Luis Enrique Pacheco Arias - Award Winner 

Ketty zamorano - Corto Benditos Demonios - Director: Sergio Beltrán - 2º lugar

Javiera Ogaz Corto Vorfreude - Director: Juan Godoy Llanos - 3º lugar

Constanza Perez  - Corto  Web Business - Director:  Alvaro Pruneda  - 4º lugar

 

Categoría Largometraje

HIDDEN DREAMS - Camarões - Director:  Ngang  Romanus - Award Winner

 

Categoría Documentales

The long way to Alejandro Bordon- Argentina - Marcelo Goyeneche - Award Winner

Have a Nice Trip - United States  - Jeremy Norrie - Mejor Historia

Haigaz por el Mundo Atacama- BRASIL - Ricardo Chacur - Mejor Fotografia

 

Premiación especial del jurado

 

Mejor Guionista:  Directed by GIGLIOLA ZACARA - Corto SILÊNCIO -  Mozambique

Mejor Directora: Directed by Carmen Perona Cabrera  Corto Cinema's Women  - Spain

Honorable Mention: Directed by   Gladys González - Documental Silence  - Mexico